Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie?

Jak uzywac butelki Dafi
Jak używać butelki Dafi
Czerwiec 5, 2019
czy warto stosować filtry do wody
Czy warto stosować filtry do wody?
Czerwiec 23, 2019
Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie

Regularne nawadnianie organizmu to niepodważalna konieczność. Zwłaszcza w gorące dni. Pomagają nam w tym urządzenia filtrujące wodę. Dzięki nim mamy stały dostęp do czystej, smacznej wody, którą możemy spożyć w ciągu 12 godzin. Jednak jaki filtr wybrać, ile on kosztuje i co z nim zrobić, gdy wiemy, że nie będzie nas w domu przez dłuższy czas? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rodzaje filtrów do dzbanków Dafi

Każdy z nas ma rożne upodobania i potrzebuje danych składników w mniejszym lub większym stopniu. Polski producent Dafi przygotował w swej ofercie kilka filtrów, w tym:

klasyczny – zawiera mieszankę filtrującą, która składa się żywicy jonowymiennej i węgla aktywnego. Jego zadaniem jest redukcja twardości wody, metali ciężkich, chloru i innych substancji, jakie niekorzystnie wypływają na smak wody kranowej.

wzbogacony w magnez – prócz podstawowych zadań (oczyszczenie wody z niepożądanych substancji) zapewnia 20% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

filtr Ph+ma na celu podwyższyć pH wody. Przefiltrowana przez niego woda zostaje oczyszczona i dodatkowo pomaga walczyć z zakwaszeniem organizmu spowodowanym dietą bogatą w produkty mięsne, zbożowe oraz napoje gazowane.

Atutem wszystkich filtrów jest ich uniwersalność – pasują do większości dzbanków innych producentów. 

Filtry Dafi a dłuższy czas nieużytkowania

Producent zaleca, aby filtr był cały czas zanurzony w wodzie – ma to na celu prawidłowe działanie produktu. Jeśli jednak zdarzy się nam o tym zapomnieć, nie powinniśmy się martwić o pogorszenie jakości wody. Podobnie jest w przypadku filtra do butelek Dafi, gdy wymienimy go kilka dni po „terminie” – czyli 4 tygodniach.

W przypadku dłuższej nieobecności najlepszym rozwiązaniem będzie opróżnienie dzbanka, gdyż po kilkunastu godzinach znajdująca się w nim woda może być już nieświeża. Filtr do dzbanka działa skutecznie nawet wtedy, gdy jest utrzymywany jakiś czas stanie suchym. Zaleca się przechowywanie go wówczas w chłodnym, lecz nie wilgotnym miejscu (np. lodówce).

Wymiana filtrów

Dzbanki wyposażone są we wskaźniki wymiany wody. Zamontowana w niego dioda miga, informując nas o tym, że powinniśmy zaopatrzyć się w nowy wkład. Czas użytkowania filtra kończy się około po 4 tygodniach lub po przefiltrowaniu 100-150l wody (lub 150-200l w przypadku większego wkładu typu Unimax). Koszt takiego wkładu zaczyna się od około 13 złotych. Producent udostępnił możliwość zakupienia zestawu kilku filtrów.