Jak umyć butelkę Dafi

Jak uzywac butelki Dafi
Jak używać butelki Dafi
Czerwiec 5, 2019
Jak napelnic butelke Dafi

Plastikowe butelki z wodą kupowane w sklepie nie nadają się do wielokrotnego użycia. Tworzywo, z którego są zrobione, zawiera szkodliwy bisfenol A, więc częste picie z tego typu butelek nie jest zbyt zdrowe. Dlatego na rynku pojawiło się alternatywne wyjście w postaci butelek filtrujących. Jednym z producentów jest polska firma Dafi. 

Butelka Dafi – krok po kroku

Przed pierwszym użyciem butelki należy ją odpowiednio przygotować. Nie wymaga to specjalnych środków czyszczących, ani dużego nakładu pracy i czasu. Wystarczy ją umyć płynem do naczyń w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Producent przestrzega przed tym, by nie myć butelki w zmywarce ze względu na tworzywo, z którego jest zrobiona. O ile w codziennym użyciu nic się nie odkształca, o tyle wysoka temperatura jest w stanie uszkodzić butelkę.

Ważne jest, aby dwukrotnie przepłukać butelkę (za drugim razem należy wylać wodę przez ustnik), aby aktywować zawarty w filtrze węgiel aktywny oczyszczający wodę.

Nie należy zapominać o pozostałych częściach butelki:

– filtr powinno się wypłukać w zimnej wodzie przez około 30 sekund,

– nakładka i ustnik – mają bezpośredni kontakt z naszymi ustami, więc trzeba dbać o higienę tych elementów.

Jak dbać o filtr?

Przede wszystkim trzeba go przepłukać. Czynność ta jest konieczna. Istotne jest to, że filtry są wymienne – ich koszt w zestawie dwóch sztuk wraz z ustnikiem to około 40 złotych. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie pozwolić na bagatelizowanie czystości filtra, bo przecież to dzięki niemu możemy cieszyć się zdrową, smaczną, pozbawioną chloru wodą.

Ktoś może powiedzieć, że dokupowanie filtra to – tak jak w przypadku butelek plastikowych – masowa produkcja plastiku. Otóż nie, gdyż tworzywo ulega recyklingowi i jest wolne od bisfenolu A.

Częste używanie butelki

Ścianki butelki są miękkie, ale nie wgniatają się nawet podczas długiego użytkowania. Jedyną „wadą” może być delikatne odbarwienie zauważalne po wielokrotnym użyciu. Szczelne zamknięcie i niewielkie gabaryty pozwalają na zabranie butelki w każde miejsce, więc trochę zabarwiona butelka to niewielki problem w obliczu prawidłowego nawodnienia organizmu.